Koninklijk paar en prinsessen Beatrix en Amalia bij uitvaart Koning Harald | De Oranjes

woensdag 9 september 2026

Koninklijk paar en prinsessen Beatrix en Amalia bij uitvaart Koning Harald

Koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Beatrix en prinses Amalia waren vandaag aanwezig bij de uitvaart van Koning Harald V van Noorwegen. Het was een bijzonder gezicht in Oslo: vier leden van het Nederlandse koningshuis kwamen samen om afscheid te nemen van de Noorse vorst, die op 28 augustus op 89-jarige leeftijd overleed.
De Nederlandse koninklijke familie behoorde tot de vele buitenlandse vorstenhuizen en staatshoofden die naar Oslo waren afgereisd voor de staatsuitvaart. De nauwe band tussen de Nederlandse en Noorse koningshuizen was daarmee duidelijk zichtbaar. 

Samen naar de Dom van Oslo 


De uitvaartplechtigheden begonnen bij het Koninklijk Paleis in Oslo. De baar van Koning Harald werd vervolgens in een rouwstoet naar de Dom van Oslo gebracht. Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia waren aanwezig bij de stoet. Prinses Beatrix ging rechtstreeks naar de Domkerk.

Bijzondere band tussen Willem-Alexander en Harald 


De persoonlijke band tussen de Nederlandse en Noorse koninklijke families gaat ver terug. Willem-Alexander en Máxima brachten in 2021 een staatsbezoek aan Noorwegen, waarbij zij samen met Harald en Sonja op verschillende momenten te zien waren. Na het overlijden van Harald spraken Willem-Alexander, Máxima en Beatrix hun verdriet uit. Zij omschreven Harald als een bijzondere vriend en herinnerden zich onder meer gezamenlijke ontdekkingstochten rond Oslo en verder naar het noorden van Noorwegen. „Koning Harald blijft in onze gedachten als de verpersoonlijking van verbinding en vriendschap”, zo lieten zij weten. Hun reactie sloten zij af met de Noorse woorden ‘Takk for alt’, oftewel: bedankt voor alles.
Na de plechtigheid in de Dom van Oslo werd de uitvaart voortgezet richting de vesting Akershus. Daar vond een besloten ceremonie plaats en werd Harald bijgezet in het Koninklijk Mausoleum. Hij kreeg daar zijn laatste rustplaats bij zijn ouders, koning Olav V en prinses Märtha van Zweden.

Geen opmerkingen:

Een reactie posten