Koningin Máxima bezoekt Zuid-Afrika | De Oranjes

donderdag 22 mei 2025

Koningin Máxima bezoekt Zuid-Afrika

Koningin Máxima, speciale pleitbezorger van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor financiële gezondheid (UNSGSA), bezocht deze week Zuid-Afrika. Dit is het eerste landenbezoek in het kader van haar nieuwe VN-mandaat voor financiële gezondheid. 

Zuid-Afrika heeft grote stappen gezet op het gebied van financiële inclusie. Ruim 85 procent van de volwassenen heeft toegang tot een betaalrekening (Global Findex 2021), maar toegang alleen is niet voldoende. Als UNSGSA pleit Koningin Máxima voor producten, diensten en beleid die bijdragen aan een betere financiële gezondheid, zoals eenvoudige spaarproducten, passende verzekeringen, betaalbare leningen voor korte- en langetermijndoelen en vertrouwen in de financiële toekomst. Zij bespreekt met zowel private als publieke partners wat in de Zuid-Afrikaanse context hiervoor nodig is. In Kaapstad gaat Koningin Máxima op veldbezoek bij drie bedrijven die bijdragen aan financiële gezondheid. In een township spreekt zij met inwoners over hun deelname aan een stokvel. Dit is een informele spaar- of kredietvereniging die vooral populair is bij gemeenschappen met lage inkomens. Leden leggen periodiek geld in voor een spaardoel. Door samenwerking met Nedbank krijgen zij ook toegang tot andere financiële producten en een begrafenisverzekering. Veel Zuid-Afrikaanse huishoudens komen in problemen door hoge uitvaartkosten. Het stokvelprincipe werkt ook goed voor kleinschalig ondernemerschap. Koningin Máxima ontmoet een onderneemster wier financiële gezondheid is verbeterd door Spoon Money. 



Deze fintech koppelt een lening aan een spaarprogramma voor laagrisicobeleggingen. Tot slot bezoekt zij Discovery Vitality, een organisatie die gespecialiseerd is in wetenschappelijke analyses en gedragsverandering. Zij biedt onder meer financiële producten aan die met nudging, motivatietechniek voor gewenst gedrag, mensen helpen met het maken van verantwoorde financiële keuzes. In Johannesburg neemt Koningin Máxima als erevoorzitter van het G20 Global Partnership for Financial Inclusion onder meer deel aan een fireside chat van het G20 Responsible Finance Forum met Michael Schlein, CEO van Accion, en een rondetafelgesprek van Mastercard. 


Bij Deloitte praat zij met grote werkgeversorganisaties over wat zij kunnen betekenen voor de financiële gezondheid van hun werknemers. Financiële stress leidt tot veel problemen, zoals ziekte en lagere arbeidsproductiviteit. Koningin Máxima deelt in het gesprek haar ervaringen met de Nederlandse Nationale Coalitie Financiële Gezondheid (NCFG) dat op haar initiatief is opgezet door SchuldenlabNL, Deloitte en ING Nederland. Ruim vijftig werkgevers binnen de NCFG delen kennis over hulp aan werknemers met financiële problemen en het meten van financiële gezondheid. 

Op de laatste dag staat een gesprek met internationale financiële ontwikkelingsorganisaties op de agenda en spreekt Koningin Máxima met de minister van Financiën, Enoch Godongwana. Eerder sprak zij in Washington tijdens de Voorjaarsvergadering van het IMF en de Wereldbank met de gouverneur van South African Reserve Bank, Lesetja Kganyago. Koningin Máxima bezocht Zuid-Afrika in 2011 namens de VN voor financiële inclusie. In 2021 had zij een online gesprek met president Ramaphosa in zijn rol van voormalig voorzitter van de Afrikaanse Unie over financiële inclusie voor vrouwen op het Afrikaanse continent.


Foto's: UNSGA/Patrick van Katwijk

Geen opmerkingen:

Een reactie posten